דבשת מעורבות חברתית

רופאים ללא גבולות/ ידידי סורוקה

שיתוף פעולה יוצא דופן בין צוות ביה”ס לאולטרסאונד של סורוקה והפקולטה למדעי הבריאות, רופאים מהרווארד ארה”ב ורופאים פלסטינאים.

המרכז הרפואי סורוקה מקיים מרכז הדרכה ארצי בתחום השימוש במערכות אולטרסאונד משוכללות שמסייעות לרופא לקבל ממצאים חיוניים ליד מיטת החולה. לאחרונה התקיים קורס מיוחד שבו נטלו חלק רופאים מבתי חולים מכל הארץ ורופאים פלסטינים מהגדה ומעזה, בנושא: ״הערכת שוק בעזרת אולטרסאונד ליד מיטת החולה״ ו ״השימוש באולטרסאונד להרדמה אזורית״.
השותפים בפרויקט זה הם: המרכז הרפואי סורוקה, הפקולטה למדעי הבריאות, מרכז פרס לשלום , משרד החוץ ובית החולים בית ישראל המסונף לאוניברסיטת הרווארד אשר בבוסטון ארצות הברית.
מטרת המיזם המשותף היא להעביר ידע חשוב על טכנולוגית אולטרסאונד שהקטינה מכשירי אקו לב לגודל טלפון נייד. הבדיקה הפיזיקלית המסורתית שמבוססת על האזנה על ידי סטטוסקופ משתנה ומשתפרת לשימוש בטכנולוגיה החדשה המבוצעת על ידי הרופא המטפל הישיר ליד מיטת החולה ולא רק על ידי קרדיולוג או רדיולוג, כך שהאבחנה משתפרת מיד ללא עיכוב .
במהלך הקורסים עברו הרופאים תרגול בקבוצות קטנות מעורבות של סריקה של מטופל במצב של שוק, קוצר נשימה ואי יציבות המודינמית ולומדים לשפר את יכולות האבחנה המהירה.
הקורסים רוכזו על ידי ד”ר ליאור פוקס, מומחה ביחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה וד”ר תאמר אבו גריס מתמחה בהרדמה שריכז את הקורס בצד הפלסטיני. הקורסים נערכו בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון ובהדרכת צוות רופאים משותף מהמרכז הרפואי סורוקה וקבוצת רופאים מומחים מבוסטון, וושינגטון וורמונט בארצות הברית.
ד”ר ליאור פוקס מסביר: ” עולם הרפואה ומערכת הבריאות היא דוגמא מתאימה לשיתוף פעולה ועבודה הרמונית בין אנשים, בין בני אדם שווים, שלנגד עיניהם ניצבת מטרה אחת: לעזור למטופלים שלהם ולשפר את איכות חייהם. כל מי שמגיע לקבל טיפול בבית החולים יודע שלא משנה מי מטפל בו, תמיד ההרגשה שהוא עושה את המקסימום בשבילו, לא משנה מאיפה הוא מגיע”.
ד”ר תאמר אבו גרייס: ” אני מברך על שיתוף הפעולה בין הרופאים הפלסטינאים לרופאים הישראלים. אני מכיר מתמחים רבים  שלומדים בבתי חולים ישראלים. יש חולים פלסטינאים רבים שפונים לבתי חולים ישראלים, כי אין ספק שהרפואה בישראל היא חזקה ויש לנו מה ללמוד. אני מקווה ששיתוף הפעולה ימשיך ושנמשיך לתת טיפול מקסימלי לכל הצדדים”.

שנה גודל פונט
ניגודיות גבוהה