דבשת מעורבות חברתית - חדשות וכתבות

מתגלגלים מצחוק/ הדסה גרמן

סטודנטים רבים, ובפרט סטודנטים מהפקולטה לרפואה ומדעי הבריאות בוחרים מדי שנה להתנדב בבית הגלגלים סניף דרום. מהו סוד הקסם של הארגון? כמה מתנדבים יענו לנו על שאלה זו:

קצת על בית הגלגלים:

בית הגלגלים סניף דרום הוא חלק מארגון ארצי לצעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית, הכולל ששה בתים הפתוחים לאוכלוסיות שונות מכל חלקי החברה הישראלית. כל אחד מהבתים מהווה מסגרת חברתית וחינוכית מהנה ומשמעותית שבה מתנסים במגוון כישורי חיים ובאינטראקציות בין -אישיות.

חזון ועשייה:

בית הגלגלים מקיים מסגרת רציפה לילדים, החל מהקבוצה הצעירה (גילאי 6-11) ועד הקבוצה הבוגרת (גילאי 25 לערך). החניכים מתפתחים לאורך השנים עם מגוון תכניות ופעילויות כאשר מטרת העל היא לפתוח להם צוהר לביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות, שעבורם מהוות לעיתים מבצע לא-פשוט.

בנוסף, מעודדים את החניכים ברכישת מיומנויות חברתיות וקידום השתתפות חברתית ואזרחית בכל מעגלי החברה. להגשמת החזון פועלים בעשייה משותפת מתנדבים מסורים, מכל קצוות הארץ וגווני הקשת.

הפעילויות:

צוות רחב של מתנדבים ואנשי מקצוע מאפשר לחניכים לחוש ככל יתר בני גילם. בכלל זה השתתפות במחנות קיץ מדהימים, סדנאות שבועיות וסופ״שים משותפים בבית שבקיבוץ אורים הנערכים מדי חודש.

במשך השבוע מתקיימות באופן שוטף פעילויות המקנות פיתוח מיומנויות: חוגי אמנות, מוסיקה, עיתונאות, תקשורת, חיות, מחול, בישול, ספורט ועוד.

אנו מציידים את צעירינו בכלים שיסייעו להם לעמוד באתגרים ובמאבקים הניצבים בפניהם  בשגרת היומיום שלהם. יחד אנו יוצרים עבורם ואיתם “בית שני” חם, אוהב, שמח ותומך, המתאפיין באווירה של משפחתיות, הגשמה עצמית ופריצת גבולות.

 

אביב אמיתי, רפואה שנה ו׳

״החלטתי להצטרף לבית הגלגלים לפני שהתחילה שנת הלימודים הראשונה, מתוך חשש שאם אחכה לשנה שתתחיל ולעומס שיגיע פשוט לא אגיע לזה, וכך מצאתי את עצמי יחד עם העומס (שהסתבר כלא ככך נורא) מגיע אחת לחודש לשבת עם קבוצת מתגלגלים מצחוק, לשבתות של כיף, הרבה צחוק וחברים טובים- חניכים ומדריכים.

אני ממשיך להתנדב זו השנה השישית, ולקבוצה הצטרפו חבר ילדות, חברה לכיתה וחברתי לחיים (לימים ארוסתי…) אני מוצא את התנדבות כשבירת שיגרה אחת לחודש, זמן לטעינת מצברים, וחוויה ערכית ומשמעותית התורמת להתפתחותי האישית”

הדסה גרמן, רפואה שנה ג׳

״בקורס הקיץ לפני תחילת הלימודים בשנת 2015, אביב הגיע וסיפר על בית הגלגלים- שמעתי ומיד התלהבתי. מאז, כבר שלוש שנים מדי שבת רביעית אני שם עם החניכים כמדריכה בקבוצת גלגל״צ (גלגל צעיר) שהיא של החניכים הצעירים. עברנו תהליך מדהים בקבוצה. בנינו קבוצה מאפס, עם הקושי בהוצאת ילד קטן מהבית לשבת שלמה, והמוטיבציה לתת לו (ולהוריו) סיבה לסמוך עלינו וליהנות. במקביל, יצרנו הרכב מדריכים איכותי מאין כמוהו, וזה מוסיף כיף וטוב. חניכי הקבוצה שהפכו לקבועים ובעלי משמעות זה לזה עוברים תהליכי התפתחות מרשימים. ישנם ילדים אשר היו מאוד תלותיים וסגורים, וכיום מנהלים שיחות ערות אחד עם השניה, משחקים בינם לבין עצמם בהתאם לרמת המסוגלות הפיזית והקוגנטיבית, ומשתפים אותנו באתגרי היומיום. אחת החוויות האישיות שלי היא שבת בבוקר- בשבתות אני ישנה בחדר עם החניכות, ותמיד קמה מוקדם. תוך כדי שאני חותכת סלט פירות לארוחת הבוקר, אני מקבלת את פניהם של החניכים המתעוררים, ואנחנו מנהלים ״שיחות נפש״ של צעירים. השיחות הללו מאפשרות לי להיכנס מעט לעולמם ולהבין כמה הבית שלנו משמעותי להם בבניית האישיות וההתקדמות. זה ממלא אותי באהבה.״

 

נועה צור, סטאז׳רית לרפואה

״הרבה פעמים כשעניתי לחברים ‘אני לא יכולה השבת, יש לי שבת של בית הגלגלים’ – הם הגיבו בפליאה מסויימת. כל פעם מחדש הייתי צריכה להסביר להם שאני שם כי כל שבת כזו היא כיף אדיר, ושגם אם לפעמים השבתות נופלות בתאריכים פחות מתאימים, הזיכרון של הרגשת ההתמלאות בסיומה של כל שבת מספיקים לדעת שגם הפעם יהיה עוצמתי, משמעותי ומצחיק.

אז מה עושים בעצם? אחת לחודש נפגשים לשבת משותפת מדריכים וחניכים עם ארוחות, פעילויות, טיול שבת, הצגות, מסיבות פיג’מות ועוד.

ומה כל כך מיוחד שם? החל מקבוצה מגובשת שמלווה לאורך שנים  ומהווה משפחה שניה, דרך חניכים מתוקים ושמחים המתמודדים עם אתגרים לא פשוטים בגבורה מעוררת השראה, ועד לסיפוק של להיות צד מלווה בתהליך הגדילה, המלחמה לעצמאות ולקבלה חברתית למרות הפגיעה הפיזית. עבורי מדובר בצורת התבטאות שלא מתאפשרת בשגרת הלימודים- להיות בו בזמן בצד הדואג והמארגן, המשתטה והמופרע, ולקבל המון חום ואהבה מהחניכים והצוות.״

אושרי אשכנזי, רפואה שנה ג׳

״אני מדריך בקבוצת גלגל”צ של בית הגלגלים הדרומי. הגעתי לבית הגלגלים די במקרה ולא במטרה להשתתף באופן קבוע. חיפשתי מקום בו אוכל לבצע את שעות ההתנדבות במסגרת מלגת דיקנאט וחברתי לכיתה, הדסה, הציעה לי לבוא לשבת אחת בקבוצה בה היא מתנדבת. אחרי השבת הראשונה לא יכולתי שלא להמשיך להגיע, פשוט התאהבתי במקום. צוות מדריכים מופלא, חניכים מתוקים וגיבורים. כיום, אחרי כשנתיים, אני רק מחכה שתגיע כבר השבת הבאה. כל שבת היא חוויה, כיף גדול, צחוקים, מלא אנשים טובים, חברים. החניכים ממלאים אותי בהשראה, מלמדים אותי מלא, מאירים נקודת מבט מאד שונה ומיוחדת על החיים, ופשוט חברים שכייף להיות איתם. אני מודה על הזכות הגדולה להיות חלק מהדבר הגדול הזה.״

טל ארדון, רפואה שנה ו׳

״לבית הגלגלים הגעתי במקרה. חברה שכנעה אותי להצטרף לקבוצה שלה בתור מדריך מתנדב בקייטנת קיץ בשלהי “צוק איתן”. לא ידעתי שזה ישנה את חיי מקצה לקצה.
התנדבתי ב”בית הגלגלים” כשנתיים בתור מדריך בקבוצת גלגל”צ, במסגרת תפקידי הדרכתי, יחד עם חבורה מאוד מוכשרת של סטודנטים מתנדבים וילדים בגילאי 8-12 בעלי מוגבלויות. אחת לחודש היינו מתכנסים בקיבוץ אורים ומעבירים שבת ביחד, בלי טלוויזיה, בלי מחשבים, בלי טלפונים סלולריים, רק הילדים ואנחנו. התרכזנו בפעילויות לפיתוח העצמה עצמית, תקשורת בין-אישית, הכרת האחר וגם קצת כיף על הדרך.

השבתות ב”בית הגלגלים” היו ללא ספק מעצימות ונתנו לי את הזכות ללמוד מהילדים שמתמודדים עם הרבה יותר ממה שאי-פעם אוכל לדמיין. אני יכול להגיד בביטחון מלא שקיבלתי יותר מאשר תרמתי, בין אם זה חברויות חדשות עם המדריכים או שיעור לחיים מהחניכים. וגם זכיתי באישתי, גלי, ב”בית הגלגלים״, אותה הכרתי בקייטנה אי שם בשלהי “צוק איתן”.״

 

אין ספק שעבור רבים מהמתנדבים בית הגלגלים חשף עולמות שלא הכירו והשאיר חותם גם לאחר שסיימו את פעילותם.

אם אתם מחפשים מקום להתנדבות מספקת וארוכת שנים – הצטרפו אלינו!

לפרטים נוספים – מוזמנים ליצור קשר עם מנהלות הבית שלנו:

אוראל / לאה 0528387666

 

 

 

שנה גודל פונט
ניגודיות גבוהה