ארגונים חברתיים - ברחבי העיר באר שבע

אלפ”ה

תא אלפ”ה הינו תא סטודנטיאלי באוניברסיטת בן גוריון שהוקם ע”י שני סטודנטים בשנת 2007. בתחילת דרכו התמקד התא בעשייה ובסיוע לניצולי שואה. עם השנים גבר הצורך לסייע לאנשים נוספים הנמנים על אוכלוסיית הגיל השלישי ועל כן, כיום פעילות התא היא לעזור ולסייע ככל שניתן הן לניצולי שואה והן לקשישים.

התא מפעיל מספר פרויקטים עיקריים:

  1. “אמץ סבא” – אמץ סבא הינה עמותה ארצית העוסקת בליווי חברתי לניצולי שואה. תא אלפ”ה מפעיל פרויקט זה בב”ש ובמסגרתו סטודנטים “מאמצים” קשיש או קשישה ובאים לבקרם/ן על בסיס שבועי על מנת לספק אוזן קשבת וחברה.
  2. “מיצוי זכויות” – פרויקט הנעשה בשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית, בו סטודנטים מסייעים לניצולי שואה להתמודד עם הבירוקרטיה וכך לממש ולקבל זכויות וכספים שמגיעים להם מהמדינה.
  3. “ביקור חולים” – פרויקט ייחודי לתא המתקיים בבית החולים “סורוקה”, בו מתנדבים מגיעים לבקר קשישים בודדים המאושפזים בבית החולים.

בנוסף התא מארגן מספר אירועי שיא לאורך השנה: הדלקת נרות בבתים של קשישים וניצולי שואה בחנוכה, חלוקת משלוחי מנות בפורים בבית החולים, אירועי יום הזכרון לשואה ולגבורה ואירועים נוספים.

בנוסף לתוכניות המרכזיות התא מפעיל פרויקטים שונים ומגוונים שבאים לענות לצרכים העולים מן הניצולים והקשישים, זאת תוך שימוש בכישורים והיכולות של המתנדבים השונים, ומאפשר למתנדבים ליזום ולהוביל פרויקטים הקרובים לליבם. כך גם התחלנו לעסוק בתחום הסיוע הכלכלי, תוך שמירה על קשר עם עוסיו”ת של קשישים, ניקיון ושיפוץ בתים, איסוף תרומות מזון וביגוד ועוד.

בשנים האחרונות פעלו עשרות סטודנטים במסגרת התא ויחד איתם הגענו למאות ניצולים וקשישים – בבתיהם הפרטיים, בבית החולים ובמקומות אחרים.

“יש משהו מאוד עצוב בזקנה שהופך אותך להיות לא רלוונטי למרות שיש לך עוד הרבה מאוד מה לתת לעולם. בשביל הקשישים האלו התחושה שמישהו בא לדבר איתם במשך שעה ומתעניין בהם ובמי הם ומה הם עשו ועברו בחיים – זה עולם ומלואו. וזאת חוויה מדהימה ומספקת, לשני הצדדים.” (מתוך דבריה של טל בוצר, רכזת בתא בשנת 2016 -2017).

באחרית חייהם, ניצולי השואה והקשישים ראויים למעט שלווה ולראייתנו, הבעיה העיקרית בגיל זה היא הבדידות הגדולה שהם חווים. על כן מטרתנו העיקרית היא לדאוג שאף קשיש או ניצול שואה לא ירגיש בודד ולהגביר את תחושת השייכות שלהם לחברה הישראלית.

כולנו בעיצומו של מרוץ נגד הזמן! –  לנו הסטודנטים יש את הכוח להשפיע, לזכור ולהיאבק על כל קשיש – ולא להשאיר אף אחד מאחור.

ליצירת קשר:

דניאל יצחק 054-670304

דור סבג  054-2299195

joinalfa@gmail.com

שנה גודל פונט
ניגודיות גבוהה